Blog

Histamínová intolerancia (úvod) a prečo je Lavaš vhodný

Pojem histamínová intolerancia (HIT) počujeme zo všetkých strán čoraz častejšie a pritom mnohí ani netušia, že nejde o žiadnu zákernú chorobu ale skôr o zdvihnutý varovný prst nášho organizmu. Ľudské telo je totiž veľmi múdry mechanizmus, ktorý nám dá jasne najavo, ak sa mu niečo nepáči. A presne HIT je dôkazom toho, že v našich životoch niečo nerobíme správne. Žiaľ pacienti z ambulancií stále odchádzajú vystrašení a nevedia, čo na nich čaká. A tak si dnes o HIT povedzme niečo viac.

Čo je HIT?

Vedeli ste, že histamínovú intoleranciu začali na Slovensku diagnostikovať až od roku 2010? Pôvodný názov vychádza z teórie, že vzniká pri nedostatočnej funkčnosti enzýmov, ktoré histamín odbúravajú. Dnes však vieme, že táto problematika je oveľa komplikovanejšia a nie vždy je príčinou enzymatické poškodenie. Na vine môže byť mnoho faktorov ako nesprávna životospráva, nevhodné stravovanie, či príliš veľký príjem histamínu zo stravy ale tak isto zvýšený stres, prekonanie vážnejšieho ochorenia respektíve dlhodobé užívanie liekov. Vo väčšine prípadov je však HIT iba pridruženým ochorením a ak človek odhalí pravú príčinu svojich ťažkostí (napr. celiakiu, alergiu na bielkovinu kravského mlieka, intoleranciu laktózy, SIBO a pod.) a nastaví si vlastný jedálniček, môže úplne ustúpiť do úzadia. Ak je však geneticky podmienená a vrodená (čo je iba v 1-2%) ostáva doživotne.

Prečo ju má momentálne také množstvo ľudí?

Je to z jednoduchého dôvodu. Na Slovensku žiaľ nie sú dostatočné vyšetrovacie metódy. HIT sa zisťuje iba z krvi, pričom je známe, že to nie je postačujúce a na správne stanovenie diagnózy by trebalo spraviť ešte niekoľko ďalších vyšetrení. A tak pacienti z ambulancie odchádzajú iba s letáčikom v ruke, kde je popísaný zoznam toho, čo všetko nemôžu, pritom im poriadne neboli vysvetlené základy, čo je to eliminačná diéta, ako s ňou začať, do kedy má trvať a či skutočne všetko, čo sa tam popíše nemôžu. Pretože už teraz vám môžeme povedať, že tých mýtov v rôznych histamínových zoznamoch je mnoho. Ale tomu sa budeme venovať v ďalšom samostatnom článku.

Ako suvisí Lavaš s HIT?

Veľmi. 🙂 Zoznamy sa chvalabohu nemýlia úplne vo všetkom a väčšinou tí najväčší “histamínoví nepriatelia” skutočne nepriateľmi sú. Minimálne na určité obdobie. A jedným z nich je aj kysnuté pečivo. Histaminici by sa aspoň v začiatkoch mali úplne vyhýbať droždiu ale i kvásku (ten sa časom u mnohých pacientov osvedčil, no nie je to pravidlom). A tu prichádza na scénu náš chlebík. Keďže tento arménsky chlieb je výrobkom z múky a vody bez akéhokoľvek použitia kvasného procesu, je najvhodnejšou voľbou pri tejto intolerancii. Zo začiatku však odporúčame siahať po špaldovom, nakoľko pšeničná múka sa pri HIT považuje za liberátor a nie každému výrobky zo pšenice vyhovujú.

Zaujal vás tento blog? Prečítajte si pokračovanie – HIT – diagnostika.

Autor článku: Patrícia Molnárová Turiničová

www.hitjezdravozit.sk

Zdieľať článok:
POSTED BY ADMIN
POSTED BY ADMIN

consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Aenean commodo ligula eget dolor aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

VYHĽADÁVANIE

E-SHOP

NAJNOVŠIE RECEPTY

INSTAGRAM

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.