Blog

Histamínová intolerancia – Diagnostika

Diagnostika histamínovej intolerancie (HIT) nie je taká jednoduchá a jednoznačná ako si myslíte, keďže symptómy vôbec nie sú špecifické a možno ich pozorovať pri množstve ďalších ochorení. A práve preto je najdôležitejšie nepodceniť kompletnú diagnostiku. Okrem toho je histamínová intolerancia vo vysokom percente iba pridruženým ochorením a keď sa odhalí primárna príčina, postupne sa “stiahne do úzadia”.

Čo všetko by sa malo vyšetriť?

Je potrebné myslieť na viacero vecí, prebrať s lekárom rodinnú ale aj osobnú anamnézu a hlavne je dôležité konzultovať to s viacerími odborníkmi a špecialistami.  Tí vám totiž pomôžu vylúčiť iné intolerancie, alergie, autoimunitné zápalové ochorenia, črevné infekcie a podobne. Okrem toho je vhodné doplniť aj krvné testy na stanovenie zápalových markerov, otestovať funkciu imunitného systému a niekedy sa dokonca odporúčajú aj vyšetrenia tipu magnetická rezonancia, CT, endoskopia žalúdka a iné.

Skutočne mám HIT?

Až po týchto vyšetreniach je na mieste riešiť otázku, či skutočne máte histamínovú intoleranciu. Žiaľ, nie každý má čas, trpezlivosť, energiu podstúpiť toľko vyšetrení. Mnohí majú z lekárov strach, takže im jednorazový odber krvi (ktorým sa u nás na Slovensku HIT vyšetruje) maximálne vyhovuje. To ale nie je 100%-nou zárukou odhalenia príčiny vašich ťažkostí.


Eliminačná diéta

Keď vyjdete z ambulancie alergológa s diagnózou HIT, obyčajne nastáva fáza eliminačnej diéty. A práve tá vám za 4-5 týždňov dokáže jednoducho potvrdiť, či je primárnym problémom skutočne histamínová intolerancia, alebo treba hladať príčinu ďalej. Pretože ak ani po tomto čase vaše ťažkosti neustúpia, na vinie NIE JE HIT! A to mnohí stále nevedia. Potom nastáva zbytočné predlžovanie eliminačnej diéty, postupné vylučovanie ďalších a ďalších potravín, ktoré s HIT nemajú žiaden súvis, no pacient má natoľko oslabený organizmus, že má pocit, že reaguje na všetko. A práve preto je veľmi dôležité, ako taká eliminačná diéta má vyzerať.


Ako má vyzerať eliminačná diéta?

Keďže HIT je tak špecifické a individuálne ochorenie, nikto vám nevie povedať, aká je tá skutočne správna eliminačná diéta. Pár faktov ale platí pre každého rovnako:

1. Neexistuje zoznam, ktorý by bol 100%-ný.
2. Každý sme individualita a čo sedí jednému, nemusí sedieť aj druhému.
3. Prvoradá je čerstvosť a kvalita potravín. No nazabúdame ani na skladovanie a prípravu jedál.
4. Množstvo a kombinácia jednotlivých potravín zohrávajú taktiež dôležitú úlohu.
5. Zbytočné vylúčenie viacerých potravín a predlžovanie eliminačnej diéty nemá žiaden efekt.
6. Pozor na stres a celkovú životosprávu!

Každému z týchto bodov sa budeme jednotlivo venovať v ďalšom článku, v ktorom sa dozviete aj to, prečo je náš lavaš vhodný aj pri eliminačnej diéte.


Autor článku: Patrícia Molnárová Turiničová

www.hitjezdravozit.sk

Zdieľať článok:
POSTED BY ADMIN
POSTED BY ADMIN

consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Aenean commodo ligula eget dolor aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

VYHĽADÁVANIE

E-SHOP

NAJNOVŠIE RECEPTY

INSTAGRAM

Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.