Histamínová intolerancia – Diagnostika

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Diagnostika histamínovej intolerancie (HIT) nie je taká jednoduchá a jednoznačná ako si myslíte, keďže symptómy vôbec nie sú špecifické a možno ich pozorovať pri množstve ďalších ochorení. A práve preto je najdôležitejšie nepodceniť kompletnú diagnostiku. Okrem toho je HIT vo vysokom percente iba pridruženým ochorením a keď sa odhalí primárna príčina, postupne sa “stiahne do úzadia”.

Čo všetko by sa malo vyšetriť?

Je potrebné myslieť na viacero vecí, prebrať s lekárom rodinnú ale aj osobnú anamnézu a hlavne je dôležité konzultovať to s viacerími odborníkmi a špecialistami.  Tí vám totiž pomôžu vylúčiť iné intolerancie, alergie, autoimunitné zápalové ochorenia, črevné infekcie a podobne. Okrem toho je vhodné doplniť aj krvné testy na stanovenie zápalových markerov, otestovať funkciu imunitného systému a niekedy sa dokonca odporúčajú aj vyšetrenia tipu magnetická rezonancia, CT, endoskopia žalúdka a iné.

Skutočne mám HIT?

Až po týchto vyšetreniach je na mieste riešiť otázku, či skutočne máte histamínovú intoleranciu. Žiaľ, nie každý má čas, trpezlivosť, energiu podstúpiť toľko vyšetrení. Mnohí majú z lekárov strach, takže im jednorazový odber krvi (ktorým sa u nás na Slovensku HIT vyšetruje) maximálne vyhovuje. To ale nie je 100%-nou zárukou odhalenia príčiny vašich ťažkostí.


Eliminačná diéta

Keď vyjdete z ambulancie alergológa s diagnózou HIT, obyčajne nastáva fáza eliminačnej diéty. A práve tá vám za 4-5 týždňov dokáže jednoducho potvrdiť, či je primárnym problémom skutočne histamínová intolerancia, alebo treba hladať príčinu ďalej. Pretože ak ani po tomto čase vaše ťažkosti neustúpia, na vinie NIE JE HIT! A to mnohí stále nevedia. Potom nastáva zbytočné predlžovanie eliminačnej diéty, postupné vylučovanie ďalších a ďalších potravín, ktoré s HIT nemajú žiaden súvis, no pacient má natoľko oslabený organizmus, že má pocit, že reaguje na všetko. A práve preto je veľmi dôležité, ako taká eliminačná diéta má vyzerať.


Ako má vyzerať eliminačná diéta?

Keďže HIT je tak špecifické a individuálne ochorenie, nikto vám nevie povedať, aká je tá skutočne správna eliminačná diéta. Pár faktov ale platí pre každého rovnako:

1. Neexistuje zoznam, ktorý by bol 100%-ný.
2. Každý sme individualita a čo sedí jednému, nemusí sedieť aj druhému.
3. Prvoradá je čerstvosť a kvalita potravín. No nazabúdame ani na skladovanie a prípravu jedál.
4. Množstvo a kombinácia jednotlivých potravín zohrávajú taktiež dôležitú úlohu.
5. Zbytočné vylúčenie viacerých potravín a predlžovanie eliminačnej diéty nemá žiaden efekt.
6. Pozor na stres a celkovú životosprávu!

Každému z týchto bodov sa budeme jednotlivo venovať v ďalšom článku, v ktorom sa dozviete aj to, prečo je náš lavaš vhodný aj pri eliminačnej diéte.

Autor článku: Patrícia Molnárová Turiničová

www.hitjezdravozit.sk

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email