Blog

Histamínová intolerancia – môžem sa niekedy vyliečiť?

Túto otázku si kladie veľmi veľa histaminikov a je to prirodzené. Veď predsa každý, kto trpí nejakým ochorením je zvedavý, či je to naveky alebo sa z toho dá dostať.
A tak pre vás bude asi pozitívnou správou, že sa to DÁ. 😉

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich článkoch, histamínová intolerancia je vrodená iba vo veľmi malom percente, napriek tomu je denne diagnostikovaných niekoľko nových prípadov. A práve tie sú tými “pridruženými” k nejakému inému, primárnemu, problému. Ak ten odhalíte, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že histamínová intolerancia ustúpi do úzadia a vy budete môcť znovu konzumovať potraviny, s ktorými ste sa už naveky lúčili.

Kedy to bude?

Na túto otázku už ale nie je také jednoduché odpovedať. Tak ako ani pri tolerancii jednotlivých potravín, tak ani pri liečbe histamínovej intolerancie neexistuje rovnaké pravidlo. Niekto sa z toho môže dostať za pár mesiacov, pretože pravá príčina bude jasná a odstráni sa. Niekto sa z toho nedostane ani po pár rokoch. Tam môže ísť o niekoľko príčin:

1.) Pravé ťažkosti stále neboli odhalené.
2.) Na pravých ťažkostiach sa nepracuje.
3.) Pravé ťažkosti síce odhalené boli, no ostáva porušená psychika a to k liečeniu HIT nevedie.

Základ je nájsť pravú príčinu ťažkostí a potom pracovať na psychike

Ako sme si už teda povedali, cca 98% histaminikov musí nájsť svoj primárny problém. Môže ním byť iná alergia, intolerancia, autoimunitné ochorenie, črevná infekcia ale aj mnohé ďalšie ochorenia, či iné vonkajšie vplyvy (dlhodobé užívanie liekov, zvýšený stres, nevhodný životný štýl a pod.).
Po nájdení príčiny na nej treba začať pracovať – dodržiavať jedálniček na základe zistenej alergie (napr. celiakia = vylúčenie lepku); preliečiť zistené ochorenie; prehodnotiť svoj životný štýl (napr. prestať fajčiť, neponocovať…); eliminovať stresové situácie (napr. začať meditovať).
Ak však ani po týchto krokoch nespozorujete zlepšenie je veľká pravdepodobnosť, že stále nemáte v poriadku psychiku. Mnoho histaminikov trpí napríklad poruchami príjmu potravy, pretože sa tak báli čokoľvek jesť, až nakoniec vylúčili takmer všetko a jedlo sa stalo ich nepriateľom. Tak isto poškodená môže byť psychika po zlých skúsenostiach, zážitkoch – môže sa vyvinúť strach opustiť domov (bezpečie, svoju komfornú zónu), strach z ľudí a preplnených priestorov (napr. obchodné centrá, MHD…) a podobne.
V tých akútnych prípadoch je na mieste vyhľadať odbornú terapeutickú pomoc.

Terapia nie je hanba

Aj keď sa to tak v dnešnej dobe môže javiť, terapia nie je hanba. Práveže je to krok k úspešnému prekonávaniu svojich strachov. Niekto to dokáže aj sám, s pomocou meditácií, jogy, videí, online kurzov, iný vedľa seba potrebuje niekoho druhého, kto ho bude viesť tým správnym smerom a pomôže mu pochopiť veci, ktoré sám pochopiť nedokáže.
V každom prípade je takmer isté, že ak sa psychika dostane do normálu a odstránené budú aj ďalšie príčiny, ktoré sme si vymenovali, čoskoro si budete môcť dopriať obľúbené paradajky, či čokoládu bez akýchkoľvek obmedzení. 🙂

A čo Lavaš?

Lavašu sa vzdávať nemusíte, až na jeden prípad – ak by sa zistila celiakia. I keď usilovne pracujeme a skúšame bezlepkové receptúry, zatiaľ v našom portfóliu bezlepkový lavaš nenájdete. Za iných okolností sa ho ale vzdávať nemusíte. Práve naopak! Lavaš je vhodný aj pri rôznych diétach, môžete si z neho pripraviť zdravšiu verziu tzv. macesov, keď si ho v rúre upečiete do chrumkava a dokonca si z neho môžete pripraviť nespočetné množstvo receptov, ktoré vám pomôžu prekonať napr. chuť na komerčné sladkosti. Pretože aj to je ďalšou príčinou neúspešného liečenia. Ak človek má pocit, že opäť môže konzumovať potraviny, ktoré počas HIT nemohol, začne do svojho jedálničku zaraďovať aj tie, ktoré tam za žiadnych okolností nepatria. A nie iba do jedálnička histaminika ale do žiadneho! Ak sa z HIT dostanete, neznamená to, že sa otvára cesta späť k polotovarom, obchodným sladkostiam, keksíkom, koláčikom, čipsom… HIT vám má ukázať, že tá cesta správna nebola a že na kvalite potravín záleží! 

Autor článku: Patrícia Molnárová Turiničová

www.hitjezdravozit.sk

 

Zdieľať článok:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
POSTED BY ADMIN
POSTED BY ADMIN

consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Aenean commodo ligula eget dolor aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

VYHĽADÁVANIE

E-SHOP

NAJNOVŠIE RECEPTY

INSTAGRAM

Kakaový @lavas_zdravychlieb s tvarohom a s dužinou z pomaranča👌😍⁠ ⁠ Keď máš pár už starších pomarančov a treba ich už radšej odšťaviť. Dužina je super, ochutí ten tvaroh a dodá mu pomarančovú chuť 😋. Teraz som urobila trochu redšiu plnku a takto zrolovaný sa mi teda páči, tých vrstiev je tam viac😍⁠ A na to jedno z mojich obľúbených masiel😍🤤⁠ ⁠ •1 kakaový @lavas_zdravychlieb (použiť môžete aj alternatívu špaldovo-škoricový lavaš)⁠ •250g hrudkovitý odtučnený tvaroh⁠ •180g biely jogurt Rajo protein/iný ⁠ •2pl pudingový smotanový prášok (iný nie lebo prekryje chuť pomaranča) ⁠ •asi 60g dužina z pomaranča po vyšťavení⁠ •2pl erithritol / prípadne med ⁠ •1-2pl šťavy z pomaranča nemusí byť ⁠ •trochu kúsky čokolády ⁠ ⁠ Plnku som len vymiešala je tekutejšia. A tento krát som nedala lavaš na polovicu, ale celý som ho roztiahla a tak plnku natrela. (Prípadne som položila ešte na lavaš kus staršieho lavašu, čo mi ostal pred plnkou). Plnku natrieť asi do 3/4 a zrolovať. Piecť na 200°C na 20min 👌👌⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @rommiemax⁠ ⁠ Aj tento recept si možete pripraviť bez lepku z bezlepkového (príp. škoricového bezlepkového) lavaša z našej ponuky.

TRUBIČKY S ČOKOLÁDOVO-KÁVOVÝM KRÉMOM ⁠ Trubičky zo škoricového @lavas_zdravychlieb s krémom z espresso masla @sufancz . Chrumkavé, krehké trubičky v chrumkavej kruste z lieskových orieškov a naplnené jemným krémom zo šľahačkovej smotany, bielej čokolády a espresso orieškového masla @sufancz 😘👌⁠ Toto musíte vyskúšat! Budete sa zalizovať až za ušami 👂😋⁠ ⁠ Recept(Cca 25 trubičiek)⁠ NA TRUBIČKY:⁠ 1 balenie škoricový @lavas_zdravychlieb (3 pláty)⁠ Čokoládovo-arašidové maslo @sufancz ⁠ Vajíčko⁠ 1 pl cukru⁠ Krokant z lieskových orieškov @lidlsk ⁠ alebo nadrobno nasekané lieskové či iné oriešky ⁠ Práškový cukor ⁠ Čokoláda na varenie⁠ ⁠ Z plátov lavaša vykrojíme čo najviac koliesok, ktoré sa po omotaní okolo kovovej formičky na trubičky prekrývajú cca 1,5 cm.⁠ Mne sa podarilo okolo 50 koliesok zo všetkých 3 plátov. Potom vždy spojíme po dve kolieska čokoládovo-arašidovým maslom, čiže dostaneme 25 spojených koliesok. Vrchnú stranu potrieme vajíčkom rozmiešaným s cukrom. Takto pripravené koliesko obtočíme okolo trubičky nenatretou stranou. Prekryté časti k sebe pritlačíme, poprípade ešte viac potrieme spoj vajíčkom, aby trubička držala pokope. Celú trubičku vyváľame v orieškovom krokante. Ukladáme na plech vyložený papierom na pečenie spojom dole. Pečieme cca 10 minút v rúre vyhriatej na 180°C. Po vytiahnutí posypeme cez sitko práškovým cukrom. Necháme schladiť a stiahneme z trubičiek.⁠ Čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli a konce trubičiek namáčame.⁠ ⁠ KRÉM:⁠ 400 ml šľahačkovej smotany ⁠ 200 g bielej čokolády⁠ 200 g mliečnej čokolády na varenie @lidlsk⁠ 200 g espresso masla @sufancz ⁠ 250 g maslo⁠ ⁠ Šľahačkovú smotanu privedieme do varu a odstavíme. Nalámeme čokoládu a necháme rozpustiť. Poriadne spojíme do krému a necháme schladiť v chladničke, najlepšie cez noc. Vychladnutý krém vyšľaháme a postupne zašľaháme espresso + maslo. Hotový krém dáme do vrecka so zdobiacou špičkou a plníme pripravené trubičky. Necháme vychladiť.⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @gromovci_v_kuchyni⁠ ⁠ Aj tento recept si možete pripraviť bez lepku z bezlepkového (príp. škoricového bezlepkového) lavaša z našej ponuky.

Bezlepkový lavaš Tahini cake :)⁠ ⁠ Ochutnali ste už úžasný tahini koláč? Ak ste niekedy navštívili Cyprus, s veľkou pravdepodobnosťou máte na toto ich tradičné pečivo chutné spomienky:) Či už ho ale poznáte, alebo nie, určite by ste mali vyskúšať našu verziu z lavašu – chutí neskutočne dobre, príprava nezaberie veľa času a je výborný aj na tretí deň – ak mu vydržíte tak dlho odolávať:)⁠ ⁠ Tradične sa tahini koláč pripravuje v točenej verzii, vrstvený však určite odporúčame.⁠ ⁠ Vrstvený tahini koláč sme vyskúšali pripraviť aj z bezlepkového lavašu a rozhodne to stálo za to! Ak ho raz ochutnáte, tahini koláč sa určite zaradí medzi Vaše obľúbené sladké pokušenia.⁠ ⁠ V recepte sme použili tradičný a škoricový bezlepkový lavaš.⁠ ⁠ Ak si ho nemal šancu ochutnať tak dlho nečakaj 😉. ⁠ Vieš si ho objednať cez náš eshop a v ponuke ho nájdeš už vo viacerých predajných miestach, prípadne si ho tam vieš aj objednať. ⁠ ⁠ Na našom webe sme predajné miesta kde #bezlepkovy lavaš zoženiete pre vás označili bezlepkovou ikonkou GF 🤗.⁠ ⁠⁠ Ďakujeme :)⁠ ⁠ Lavaš Tím⁠ www.lavas.sk

Konečne som aj ja vyskušala tieto mini rožteky z @lavas_zdravychlieb 🤗 Môžete si ich naplniť čím chcete. Ja som použila lekvár a čokoorieškovou nátierkou.👌🏻⁠ ⁠ ➡️Potrebujeme:⁠ 🥐3 pláty @lavas_zdravychlieb⁠ 🥐čokoládovo-orieškovú nátierku Nut love⁠ 🥐lekvár⁠ 🥐vajce⁠ ⁠ ➡️Rúru predhrejeme na 200°C. Z lavašu si vystrihneme kruhy (z každého plátu nám vystanú 2 kusy). Prvý kruh natrieme čokoorieškovou nátierkou, na to položíme druhý kruh a ten natrieme lekvárom. Nakrájame ako pizzu na trojuholníky a rolujeme od širšej strany do špicu. Vrch potrieme vajíčkom a pečieme 15 minút. ⁠ ⁠ Ja som spravila 3 druhy, jeden čokoorieškový s jahodovým lekvárom, druhý čisto lekvárové jahodové a posledný druh so slivkovým lekvárom. ⁠ ⁠ Za inšpiráciu ďakujem @rommiemax 🥰 ⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @saw_wing

Lavaš s avokádom, pošírovaným kuracím mäskom a vajíčkom 🥑⁠ ⁠ Na prípravu mäska: 1 kus kvalitné kuracie prsia, 1 menšia cibuľa, 1 strúčik cesnaku, himalájska soľ, 5 guličiek čierne korenie, voda.⁠ ⁠ Avokádový základ: 1 avokádo, 1 strúčik cesanku, himalájska soľ, čerstvo zomleté čierne korenie, 1 PL štavy z citróna.⁠ ⁠ Obloženie: 1 domáce uvarené vajíčko, rucola, žlté paradajky, vňať z jarnej cibuľky, čerstvá bazalka.⁠ ⁠ Plus: ½ plátu špaldovy lavaš preložený v dvojmo .⁠ ⁠ Mäso umy, vlož celé do hrna, pridaj prekrojenú umytú cibuľu aj so šupkou, pekrojený ošúpaný cesnak, soľ, korenie a zalej vlažnou vodou, aby bolo všetko prikryté. Priveď do varu a var na miernom ohni 20 min.⁠ ⁠ Avokádo prekroj, zbav kôstky a lyžicou vydlab vnútro. Pridaj k nemu pretlačený cesnak, soľ, korenie, šťavu z citróna a rozmixuj ponorným mixérom.⁠ ⁠ Mäso vyber a nakrájaj na tenké plátky.⁠ ⁠ Lavaš jemne opeč z oboch strán na panvici, natri avokádovou nátierkou a už len oblož mäskom, vajíčkom a zeleninou. Môžeš prehnúť, zrolovať, alebo len zahnúť kraje.⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @veronka_machynova⁠ ⁠ Aj tento recept si možete pripraviť bez lepku z bezlepkového lavaša z našej ponuky.

Bezlepková Calzonne pizza 🍕. Tú proste musíš vyskúšať! ⁠ ⁠ Na tento 🅡🅔🅒🅔🅟🅣 sme použili 2 pláty bezlepkového lavaša, ale použiť môžete aj len jeden… 😉.⁠ ⁠ A ak máš chuť na tú pravú pizzu tak odporúčame NOVINKU v ponuke KORPUS. Vieš si z neho pripraviť viac ako len pizzu.⁠ ⁠ Celý postup sme pre teba natočili do videa. Pre viac video receptov a inšpirácií sa preklikni na náš youtube – Recepty lavaš.⁠ ⁠ A čo je vlastne lavaš? :)⁠ ⁠ Lavaš je tenký jemný arménsky chlieb z nekysnutého cesta, ktorý pečieme ručne podľa starej rodinnej receptúry už roky. Pre potreby ľudí s intoleranciou lepku, sme tradičný lavaš prispôsobili požiadavkám gluten free diéty a prinášame produkt, ktorý neobsahuje pšenicu, lepok, sóju, laktózu, vajíčka a konzervanty. Obsah gluténu vo výrobku je menej ako 5.00 mg/kg.⁠ ⁠ Zakúpiť alebo objednať si ho môžete vo väčšine predajných miest kde lavaš dodávame. Tieto predajné miesta sme označili bezlepkovou ikonkou.⁠ ⁠ Lavaš Tím⁠ www.lavas.sk

Dám vám sem túto dobrotu. Kto miluje fazule a ryžu, spraví si burrito. ⁠ ⁠ 80g akejkoľvek fazule zmiešajte s 80g paradajkovej salsy, dajte do lavašu alebo tortilly spolu so šalátom, avokádom, cibuľkou, paradajkou. Zabaľte boky, spodok a vrch a položte na panvicu zapiecť. ⁠ ⁠ Takéto jedlo si pokojne pripravte dopredu, zabaľte do potravinárskej fólie alebo voskového obrúsku a keď je treba, len vyberiete, dáte na panvicu, zohrejete a fajne papáte. ⁠ ⁠ @bezlepkovy_lavas ako už názov hovorí je vhodný pre bezlepkáčov. A kto nemá problém, pohľadajte @lavas_zdravychlieb a spravte si burrito z neho. ⁠ ⁠ U nás takéto rýchle jedlá idú a viem si ho kľudne predstaviť v karavane. Stačí si doma uvariť ryžu a fazuľu všetko ostatné zvládnete aj v mini kuchyni. ⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @rejoy.sk

Co tak si upéct tento lavaš skořicový dortík? 🥰🤩⁠ ⠀⁠ ▪︎𝓘𝓷𝓰𝓻𝓮𝓭𝓲𝓮𝓷𝓬𝓮:⠀⁠ -200g lavaše (1 celý plát a čtvrt druhého)⠀⁠ -20g vanilkového pudinku uvařeného ve 170ml vody ⠀⁠ -35g vanilla cinnamon roll proteinu ⠀⁠ -5g skořice ⠀⁠ -1 vajíčko ⠀⁠ -1 bílek ⠀⁠ -15g vanilkového proteinu⠀⁠ -300g odtučněného tvarohu⠀⁠ ⠀⁠ ▪︎𝓟 𝓸𝓼𝓽𝓾𝓹:⠀⁠ Ingredience smícháme a lavaš natřeme, trochu krému si necháme na polití. Srolujeme a nakrájíme na malé šneky, vysoké asi 4 cm. Do formy vystlané pečícím papírem je naskládáme a přelijeme zbytkem krému. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C 25 minut. Dobrou chuť! 😘⠀⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @delish_by_andy⁠ ⁠ Aj tento recept si možete pripraviť bez lepku z bezlepkového (príp. škoricového bezlepkového) lavaša z našej ponuky.

Ahojte Košice,⁠ ⁠ Máme pre vás novinku, a tou je osobný odber Lavašov v Košiciach v obidvoch našich prevádzkach.⁠ ⁠ Stačí ak si urobíte objednávku cez náš e-shop a vyzdvihnete si ju priamo u nás. ⁠ ⁠ Pekáreň – Trieda SNP 61 (Spoločenský pavilón). ⁠ Tu si môžete vyzdvihnúť MIX tradičných lepkových a bezlepkových lavašov.⁠ PON – PIA 9.00 – 15.00⁠ ⁠ Bezlepková pekáreň – Orlia 9 (centrum, podchod oproti soche koňa). Tu si môžete vyzdvihnúť bezlepkové lavaše.⁠ PON – ŠTV 9.00 – 13.30⁠ ⁠ Už čoskoro budeme mať možnosť platiť kartou / hotovosť.⁠ ⁠ Tešíme sa na vaše objednávky a návštevu u nás :)⁠ ⁠ Tím Lavaš⁠ www.lavas.sk

Arašidový cheesecake s belgickou čokoládou ⁠ ⁠ Ten pocit, keď nechceš moc kalorický koláč, ale žiada sa ti sladké? Určite vyskúšaj tento cheesecake. Osvedčenou alternatívou klasického korpusu je lavaš od @lavas_zdravychlieb, ktorý si pripravíš za 2 minúty. Poďme spolu na arašidový cheesecake v zdravšom šate.⁠ ⁠ Budeme potrebovať:⁠ – 1 plát bio celozrnného lavaša od @lavas_zdravychlieb ⁠ – 250g mascarpone⁠ – 250g jemného tvarohu⁠ – 2 domáce vajíčka⁠ – 3 PL nutlove white choco peanut od @allnutritioncz ⁠ – 1 PL špaldovej hladkej múky⁠ – 50g kokosového cukru⁠ – 30g bielej belgickej čokolády⁠ ⁠ Poleva:⁠ – menšia hrsť belgickej mliečnej čokolády⁠ – trochu plnotučného mlieka⁠ ⁠ Postup:⁠ Začíname lavašom. Pripravíme si formu na pečenie s priemerom 20cm. Vystrihneme si 2 totožné kruhy s priemerom 22cm, “korpus” by mal pripomínať klasický sušienkový, na ktorý nalejeme plnku. Korpus sme sa rozhodli natrieť domácou nutellou, ktorá dodá korpusu vláčnosť.⁠ Korpus pečieme 10min/180°C. Plnku si pripravíme z mascarpone, tvarohu, masla, cukru, bielej čokolády, vajíčok a múky. Suroviny si zľahka rozmixujeme a vylejeme na pripravený, vopred upečený korpus. Cheesecake pečieme 55/150°C. Je dôležité ho nechať odležať v chladníčke cez noc. Na druhý deň pripravíme polevu a ozdobujeme poďla vlastnej fantázie a chuti. V našom prípade je to physalis a opražené arašidy. ⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @bakingmoments_withkids

Aj s takouto pizzou v tvare srdca môžte potešiť svoju lásku (nie len na Valentína)⁠ Minulý rok som pripravila klasickú pizzu z kysnutého cesta v tvare srdca, ale tento rok padla voľba na pizzu z @lavas_zdravychlieb⁠ ⁠ Dozdobená podľa chuti salámou a šunkou #zipser od @tauris . Niektoré s rajčinovým základom, iné zas so smotanovým základom. Okrem toho nejaká tá kukurica, pór, červená cibuľka, čierne olivy, klobása, slaninka, bryndza, mozarella, niva, biely syr, cherry paradajky, bazalka.⁠ ⁠ Na pizzu som použila špaldový paradajkový @lavas_zdravychlieb ⁠ Najskôr som si vystrihla čo najväčšie srdiečka (z každého plátu mi vyšli 3). Na jednu pizzu som použila 3 pláty, čiže trojmo. ⁠ ⁠ V hrnčeku som si rozmiešala vajíčka so soľou + pretlačený cesnak. Touto zmesou som potrela každú vrstvu (teda všetky tri, aj vrchnú) a dala predpiecť na 180°C na cca 8 minút.⁠ Potom už len paradajkový, alebo smotanový základ a obloženie podľa chuti, hlavne veľa syru. Dať opäť piecť, ale na 200°C na ďalších cca 8-10 minút. ⁠ ⁠ 📷 a recept repost od @gromovci_v_kuchyni⁠ ⁠ Aj tento recept si možete pripraviť bez lepku z bezlepkového lavaša z našej ponuky.

Bezlepkový tvarohový koláč s mascarpone⁠ 😋.⁠ ⁠ Budeš potrebovať:⁠ – bezlepkový lavaš (použili sme škoricovo datľový, 2 balenia)⁠ – jemný tvaroh 250gr⁠ – mascarpone 250gr⁠ – med⁠ – kakao⁠ – maliny⁠ ⁠ Tvaroh, mascarpone a med spolu vymiešame a postupne nanesieme na každú vrstvu lavaša. Posypeme kakaom a malinovým prachom. Dáme zachladiť, hotovo :).⁠ ⁠ Pred použitím sme lavaš postriekali vodou a zohriali na grile aby sa mu vrátila jemnosť a vláčnosť. Nechali sme ho ešte na cca 5 minút zapariť v sáčku.⁠ ⁠ A čo je vlastne lavaš? :)⁠ ⁠ Lavaš je tenký jemný arménsky chlieb z nekysnutého cesta, ktorý pečieme ručne podľa starej rodinnej receptúry už roky. Pre potreby ľudí s intoleranciou lepku, sme tradičný lavaš prispôsobili požiadavkám gluten free diéty a prinášame produkt, ktorý neobsahuje pšenicu, lepok, sóju, laktózu, vajíčka a konzervanty. Obsah gluténu vo výrobku je menej ako 5.00 mg/kg.⁠ ⁠ Zakúpiť alebo objednať si ho môžete vo väčšine predajných miest kde lavaš dodávame. Tieto predajné miesta sme označili ikonkou GF.⁠ ⁠ Lavaš Tím⁠ www.lavas.sk⁠